بوی بد دهان نشأت گرفته از چیست؟ وقتی که یک فرد دهانش را باز می‌کند و تنفسش بوی بدی می‌دهد، حس ناخوشایندی را ایجاد می‌کند. شایع‌ترین علل بوی بد دهان ، به دلیل مشکلات مربوط به دندان است و تقریباً 20 درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند.

این مشکل می‌تواند باعث خجالت فرد شود و او را منزوی کند.  شاید تصور کنید که این بوی بد فقط از دهان ایجاد می شود، اما این موضوع می تواند بخاطر مشکلات مختلفی در زبان، بینی، لثه‌ها، لوزه‌ها، مجاری گوارشی ، معده ایجاد شود.

در اینجا با 6 راه آسانی که برای رفع بوی بد دهان بکار می‌رود آشنا می‌شویم.

از دهانشویه‌های طبیعی استفاده کنید:

برگ نعناع کمک‌تان می‌کند بوی بد دهان برطف شود. ادویه جاتی مانند گل میخک، هل و دانه رازیانه هم برای مبارزه با بوی دهان مناسب هستند. جوش‌شیرین یکی دیگر از دهانشویه طبیعی است که به راحتی می‌توان استفاده کرد. یک قاشق چای خوری از آن را در یک فنجان آب حل کنید و از آن برای شستشو دهان خود استفاده کنید. و یا شما می‌توانید روی مسواک مرطوب خود جوش شیرین بریزید و از آن برای تمیز کردن دندان استفاده کنید.

روزانه آب کافی بنوشید:

حفظ هیدراته بدن برای سلامتی لازم و حیاتی است و جلوگیری از بوی بد دهان فقط یکی از آنهاست. بزاق دهان مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود و آب برای حفظ غدد بزاق موثر است. به همین خاطر نوشیدن مقدار کافی آب برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و نداشتن نفس بد بو لازم است.

به چیزی که می‌خورید دقت کنید:

دقت داشته باشید بعضی از غذا‌ها باعث بوجود آمدن بوی بد دهان می‌شوند، پس بهتر است از خوردن آن‌ها صرف نظر کنید. پیاز و سیر شایع‌ترین آنها هستند. اما به یاد داشته باشید که پیاز را به طور کامل از رژیم غذایی‌تان حذف نکنید. همچنین از مصرف غذا‌هایی که فروکتوز یا اسید زیاد دارند خودداری کنید، زیرا آن‌ها رشد باکتری را زیاد می‌کنند.

اگر گرسنه هستید، سعی کنید سیب بخورید، سیب حاوی پکتین هتروپلی ساکارید است که به تولید بزاق دهان کمک می‌کند.

زبان‌تان را هم مانند دندان‌تان تمیز کنید:

زبان شما می‌تواند یک جای مناسب برای پرورش باکتری‌های بد بو باشد. بعد از اینکه دندان هایتان را مسواک زدید، از مسواک خود کمک بگیرید تا زبان خود را از هر گونه باکتری پاک کند.

دو بار در روز مسواک بزنید:

سعی کنید دوبار در روز مسواک بزنید و حداقل یکبار نخ دندان استفاده کنید. زیرا سبب می‌شود که مواد غذایی باقی مانده در دهان و باکتری‌های ایجاد کننده بو را از بین ببرد.

لثه‌ها را سالم نگه دارید:

باکتری‌ها در پایه دندان بیشتر جمع می‌شوند. بیماری‌های لثه خود باعث بوی بد دهان می‌شوند. برای داشتن لثه‌های سالم، مسواک با به لثه‌هایتان هم بزنید. همچنین سیگار کشیدن را ترک کنید زیرا سیگار کشیدن باعث می‌شود که دندان‌های شما بعد از آسیب رساندن به لثه‌ها دچار مشکل شوند.