آيا مرغ سبز همان مرغ ارگانيک است؟

تمام فرآیند تولید مرغ‌های ارگانيک از پرورش تا مصرف، استانداردهای ارگانیک را رعایت کرده اند. تا به امروز در ايران مرغ ارگانيک نداريم. مرغ ارگانيک از هيچ نوع ماده غيرطبيعي، شيميايي و افزودني هاي گوناگون براي تغذيه و پرورش آن استفاده نمی‌شود. اين چنين مرغي نبايد هيچ نوع دارويي از جمله انواع آنتي‌بيوتيک‌های رایج را در حين دوران رشدش دريافت کرده باشد. مرغ سبز در واقع همان مرغ بدون آنتي‌بيوتيک است يعني هیچ گونه آنتي‌بيوتيکی به آن داده نشده است. مرغ هاي سبز در زمان پرورش، 3 بار توسط سازمان دامپزشکي کشور آزمايش مي شوند و درصورتي که نتيجه آزمايش‌ها نشان دهد بدنشان فاقد داروهاي نامبرده بوده، جواز عرضه به عنوان مرغ سبز را دريافت خواهند کرد.
خيلي از مردم هنوز تفاوت بين مرغ سبز و ارگانيک را نمي دانند و به خطا مرغ هاي سبز را ارگانيک مي نامند. بر اساس قيمتهاي بازار قيمت اين گونه مرغ بيشتر از مرغ هاي معمولي است. اين افزايش قيمت به دو علت است؛ نخست اينکه مديريت پرورش اين مرغ ها بسيار حساس و دقيق است براي اين که ظرف 45 روزي که قرار است پرورش پيدا کنند، اصلاً نبايد بيمار شوند تا مرغداران مجبور به استفاده از آنتي بيوتيک براي درمان آن ها نباشند. دوم اين که به علت توليد و تقاضاي کم استفاده اين مرغ ها، قيمت آن ها بيشتر مي شود.

چرا از مرغ سبز باید استفاده کنیم؟

متأسفانه بعضی از مرغداري‌ها دوره منع استفاده پس از تجويز دارو را رعايت نمي کنند و اين داروها با مصرف مرغ‌ها، وارد بدن مي شود و در نتیجه مقاومت دارويي در بدنمان ايجاد مي‌کند. این نکته به حدي حائز اهمیت است که خريد و پرداخت هزينه بيشتر مرغ سبز را توجیه کند.
با مقاومت به آنتي بيوتيک ناچار به استفاده از داروهايي قوي تر می‌شویم که امکان آسيب و عوارض دارويي را در بدن بيشتر می‌کند. نکته ديگر، آلرژي بعضی افراد آنتي بيوتيک‌ها است و مصرف طولانی مدت مرغ‌هاي معمولي مي تواند براي آن ها حساسيت‌زا باشد.

چگونه به اصالت مرغ‌هاي سبز اطمينان کنیم؟

چند سالی می‌شود که تعدادی از مرغداري‌هاي ايران در حال توليد و پرورش مرغ هاي سبز هستند. با تهيه مرغ‌های آنها از فروشگاه هاي معتبر، ميادين ميوه و تره بار مي‌توان از اصالت آن‌ها اطمينان حاصل کرد.
ضمن اينکه پيشنهاد می‌کنیم برای خرید مرغ‌های معمولی به خريدن مرغ‌هاي بسته بندي و داراي پروانه بهداشتي با مهر استاندارد اقدام کنید. بهتر است هرگز مرغ‌هاي فله‌اي نخريد تا خدای نکرده مشکلي از نظر سلامت برايتان ايجاد نشود.