اول تا هفتم اردیبهشت ماه هر سال به عنوان هفته ملی سلامت نامگذاری شده است؛ این هفته فرصتی است برای پاس داشتن سلامتی و همچنین یادآوری این نکته به رهبران جهان که همه افراد باید در موقع لزوم به مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، دراین راستا کمپین  “# بهداشت و سلامت” همه رویدادهای تبلیغاتی در سراسر جهان و ایران با مضمون برجسته کردن هدف اصلی این کمپین یعنی دسترسی به جهانی عادلانه و سالم می‌شود.

تمرکز کمپین هفته سلامت بر عدالت و همبستگی و بالا بردن استاندارد سلامت برای همه از طریق رفع شکاف و بی‌عدالتی در ارائه خدمات بهداشتی و جلوگیری ازجا ماندن افراد از دریافت این خدمات محقق می­‌شود.

به این منظور شعار روز جهانی سلامت و به تبع هفته سلامت امسال «مراقبت­‌های بهداشتی اولیه، راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» انتخاب شده است.

پوشش همگانی سلامت و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی اولیه

پوشش همگانی بهداشت به این معنی است که همه افراد به مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی مورد نیازشان در هر زمان و مکان که ضرورت دارد، بدون تحمل هزینه‌های درمانی سنگین و طاقت فرسا دسترسی داشته باشند. بر این باوریم که این هدف دست‌یافتنی است و آغاز این مسیر با فراهم ساختن دسترسی افراد به خدمات درمانی و بهداشتی اولیه خواهد بود. مراقبت‌های بهداشتی اولیه و دسترسی به آن باید یک رویکرد کلی در جامعه با تمرکز بر نیازهای اساسی افراد، خانواده‌ها و گروه‌های مختلف نسبت به مسئله سلامت باشد.

برای تحقق دسترسی آسان و یکسان عموم مردم به بهداشت و درمان، دولت‌ها باید روی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی اولیه باکیفیت و ارزان سرمایه‌گذاری کنند. در همین رابطه کارکنان بخش سلامت باید همواره در جهت مراقبت و حمایت از یکایک افراد جامعه تلاش کرده و آنان را برای استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی و حفظ سلامت فردی‌شان آموزش دهند. همچنین توانمندسازی افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی در جهت حفظ سلامت شخصی از جمله دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت قرار گیرد.

دسترسی به بهداشت و درمان و سلامت فردی از حقوق اساسی بشر است. ما در کنار یکدیگر خواهیم توانست تا رویای دستیابی همه افراد به خدمات بهداشتی و درمانی را به واقعیت بدل کنیم.

اهداف ایجاد این کمپین عبارتند از:

– ایجاد درک بهتر از اهمیت پوشش همگانی سلامت و اهمیت مراقبت‌های بهداشتی اولیه به عنوان پایه و اساس آن.
– تقویت فعالیت افراد، سیاست گذاران و کارکنان حوزه بهداشت و درمان به منظور تحقق پوشش همگانی سلامت برای همه افراد.

پیام‌های کلیدی این کمپین نیز عبارتند از:

– پوشش جهانی بهداشت و درمان شدنی است، پس همه با هم این هدف را به واقعیت بدل کنیم.

– سلامت و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی از حقوق اساسی بشر است. هم اکنون زمان آن است که همه افراد در هر کجای این جهان به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند.

– پوشش همگانی سلامت به معنای آن است که همه افراد بشر هر کجا و هر زمان که لازم باشد به خدمات ارزان و با کیفیت بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند.