تخم مرغ يکي از بهترين و ارزان‌ترين اشکال پروتئين است که مي‌توان در رژيم غذايي خود داشت. هر 100 گرم تخم مرغ حاوي حدود 155 کالري است. اسيد آمينه، آنتي اکسيدان، آهن و پروتئین مواد تشکیل دهنده آن هستند. همچنین در زرده تخم مرغ ماده مغذي چربي به نام کولين وجود دارد. در واقع می‌توان گفت تخم مرغ تقریباً یک غذای کامل است.از خواص آن به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

1. تقويت سيستم ايمني

يک تخم مرغ بزرگ تقریباً حاوي يک چهارم از مصرف روزانه سلنيوم بدن است که به سيستم ايمني کمک مي‌کند و هورمون تيروئيد را تنظيم مي کند.

2. بهبود مو و پوست

تخم مرغ غني از ويتامين B2، B5 و B12 است که باعث مي شود موهاي شما سالم و قوي باشند. تخم مرغ همچنين حاوي بيوتين، نوع خاصي از ويتامين B است که به رشد مو کمک مي کند.
خوردن تخم مرغ ها به طور مرتب مي تواند پوست شما را لطيف و ملايم کند.

3. منبع اسيد آمينه

تخم مرغ داراي 9 اسيد آمينه‌ای مي‌باشد که باید بدن از بیرون خود تأمین کند. اين اسيد آمينه عبارتند از: هيستيدين، ايزولوسين، لوسين، ليسين، متيونين، فنيل آلانين، ترئونين، تريپتوفان و والين. تخم مرغ علاوه بر حاوي اسيد آمينه ضروري، منبع غني از سه اسيد آمينه غير ضروري به نام آلانين، آسپارتيک اسيد و اسيد گلوتاميک هستند.

4. سلامت روان بهتر

کمبود اسيد آمينه با مشکلات رواني مانند استرس، اضطراب و افسردگي مرتبط است. اسيدهاي آمينه باعث تقويت سروتونين در سيستم عصبي فرد شده و باعث مي‌شود که فرد احساس خوشحالي کند.

5. جلوگيري از اختلالات بينايي

زرده تخم مرغ حاوي لوتئين و زاکسنتين، دو آنتي اکسيدانی هست که نقش مهمي در کمک به جلوگيري از اختلالات بینایی دارد. در حالي که سبزيجات سبز برگ مانند اسفناج، کلم بروکلي و کلم نيز داراي اين آنتي اکسيدان ها هستند، تحقيقات مي گويد بدن انسان قادر به جذب لوتئين از تخم مرغ بهتر و سريعتر از اين سبزيجات است.

6. دندان ها و استخوان هاي سالم

شير تنها منبع خوب کلسيم در اطراف ما نيست! تخم مرغ علاوه بر کلسیم غني از ويتامين D هست. ويتامين D به بدن در جذب کلسيم، که در حفظ استخوان ها و دندان هاي قوي ضروري است، کمک مي کند، همچنين نقش مهمي در سلامت قلب و کولون و همچنين افزايش متابوليسم دارد.
تخم مرغ همچنين حاوي گوگرد است که به ايجاد کلاژن کمک مي کند. و از آنجا که 65 درصد از استخوان هاي ما از کلاژن معدني تشکيل شده است، اين قطعا يک چيز خوب است.

7. کاهش وزن و چربي

تخم مرغ دیر هضم است و  مي‌تواند بر اشتها تأثير بگذارد. وقتي تخم مرغ مي‌خوريد زودتر احساس سيري مي‌‌کنيد. تخم مرغ به شما بیشتر ويتامين‌ها و مواد معدني که شما نياز داريد را مي‌دهد در حالي که مصرف مواد غذايي شما کاهش مي يابد.